CEG1K0100G 30kW 1000V Charger DC 2 DC Power Module with MPPT
DC Input: 300Vdc~825Vdc, max 50A, efficiency ≄95%
DC Output: 30kW@above 300Vdc, 150Vdc~1000Vdc, 0~100A
Rated Power: 30kW
Dimension & Weight: 110mm*385mm*395mm(H*W*Dmm)/≤22.5kg
SKU: CEG1K0100G Category:
Description
Main features:
  1. high frequency transformer isolation
  2. full hot plug design
  3. super denoise mode less than 55dB fan audio noise
  4. solar power input support by MPPT
  5. wide outputĀ range of voltage from 150Vdc to 1000Vdc, workable on a wide range of electric vehicles
  6. constant current for higher output power at low output voltage
  7. wide input DC voltage from 300V to 825Vdc
  8. intelligent automatic dischargingĀ of residual charge
  9. super standby power consumption 2W
  10. ambient temperature from -40ĀŗC to +75ĀŗC
  11. Ā input voltage from 260VĀ to 530V, allowing normal function under most poor grid conditions